Edukira joan

Gubbio

Gubbio
Gubbio
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Umbria
ProbintziaPerugiako probintzia
Izen ofizialaGubbio
Jatorrizko izenaGubbio
Posta kodea06024 eta 06020
ISTAT kodea054024
HerriburuaGubbio
Geografia
Koordenatuak43°21′11″N 12°34′45″E / 43.353007°N 12.579288°E / 43.353007; 12.579288
Mapa
Azalera525,78 km²
Altitudea522 m
MugakideakCagli, Costacciaro, Gualdo Tadino, Pietralunga, Sigillo, Valfabbrica, Cantiano, Perugia, Scheggia e Pascelupo, Umbertide eta Fossato di Vico
Demografia
Biztanleria30.479 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea58 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia075
Hiri senidetuakWertheim, Thann, Salon-de-Provence, Viterbo, Nola, Godmanchester, Szentendre (en) Itzuli eta Jessup
Katastro kodeaE256
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaPG
Hizkuntza ofizialaitaliera
comune.gubbio.pg.it

Gubbio Italiako udalerri bat da. Perugiako probintzian kokatuta dago, Umbria eskualdean. 30.479 biztanle ditu, 525,78 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cagli, Costacciaro, Gualdo Tadino, Pietralunga, Sigillo, Valfabbrica, Cantiano, Perugia, Scheggia e Pascelupo, Umbertide eta Fossato di Vico.

BiztanleriaUrtea21.00024.00027.00030.00033.00036.00039.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 14.744 gizon, 15.446 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.11
0.16
 
95-99
 
0.60
1.11
 
90-94
 
2.01
2.76
 
85-89
 
3.99
3.78
 
80-84
 
4.64
5.40
 
75-79
 
5.70
5.95
 
70-74
 
6.31
7.07
 
65-69
 
6.90
7.77
 
60-64
 
8.41
8.06
 
55-59
 
8.12
8.15
 
50-54
 
7.54
6.69
 
45-49
 
6.68
5.93
 
40-44
 
5.97
5.53
 
35-39
 
5.18
5.47
 
30-34
 
4.64
5.70
 
25-29
 
4.47
4.97
 
20-24
 
4.50
4.92
 
15-19
 
4.58
4.12
 
10-14
 
3.94
3.57
 
5-9
 
3.15
2.88
 
0-4
 
2.55
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 16.675 etxebizitza zeuden: 12.782 (% 76,7) okupatuta eta 3.893 (% 23,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,9 jabetzan zeuden, % 11,6 alokairuan eta % 9,6 beste titulu batekin.

16.675etxebizitza (2021)
12.782okupatuak
3.893hutsik (% 23,3)

Erabilera (2021)

12.782
3.893
Okupatuak (12.782)Hutsik edo ez-okupatuak (3.893)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,9
11,6
9,6
Jabetzan (78,9)Alokairuan (11,6)Beste titulu batekin (9,6)

2024an 13.147 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 4.308 (% 32,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

13.147etxegune (2024)
4.308pertsona bakarrekoak (% 32,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide4.308
2 kide3.825
3 kide2.649
4 kide1.838
5 kide edo gehiago527

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]